Doğrultma

Keşşaf Önder Alioğlu - Kişisel, WEB, Sosyal Medya, OUTDOOR, Mesleki Eğitim

MESLEKİ & TEKNİK EĞİTİM

Doğrultma

Metaller günümüzde endüstride çok yaygın olarak kullanılan ve önemli yer tutan malzemelerdir. Metal işleri de endüstrinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Metallerin işlenmesinde çalışan teknik elemanlar endüstri için en önemli unsurlardandır, çünkü metalleri kalıcı olarak en etkili ve ekonomik şekilde biçimlendiren onlardır.

 

Buna karşılık metal teknolojisinde çalışan biz teknik elemanlara düşen görev, hayatımızda önemli yer tutan metallerin işlenmesinde teknolojiyi takip etmek ve gelişen dünyanın bize sağladığı olanakları en iyi şekilde değerlendirmektir.

Öncelikle teknolojiyi takip edebilmek için temel metal işlemlerini en iyi şekilde öğrenip uygular hale gelmeliyiz. Metallerin en önemli özellerinden biri uygun şartlar yerine getirildiği takdirde biçim değiştirmeye olanak vermeleridir. Bu özellikleri metal işlerinde değişik amaçlar için işlemler gerçekleştirmemizi kolaylaştırmaktadır. Söz konusu işlemlerden biri de doğrultmadır.

Doğrultma çoğu zaman istem dışı nedenlerden ötürü biçim değiştiren ötürü biçim değişikliğine uğramış metalik özellikteki parçaların istenilen biçime dönüştürülmesi amacıyla yapılır. Bu yönüyle meslek yaşantımızda sıkça kararlaştırma ihtimalimiz olan bir bölümdür.

Doğrultma başlığı altında toplanan bu bölüm ile ilgili çalışmalarımız sonuçlandığında doğrultmanın gereği ve önemini bilecek, doğrultmada kullanılan araçları tanıyacak, değişik doğrultma yöntemlerini ve nasıl uygulama yapılacağı konusunda bilgilere sahip olacaksınız.

Sunumu pdf formatında indirmek için burayı tıklayınız.

Not: 

1. Tüm sunumlar pdf formatına çevrilmiştir. Orjinal powerpoint (ppt) formatında ücret karşılığında almak için lütfen benimle iletişime geçiniz.

 

2. Tüm sunum ve veriler ücretsizdir. Tek isteğim kaynak belirterek kullanmanızdır.