Keşşaf Önder Alioğlu - Kişisel, WEB, Sosyal Medya, OUTDOOR, Mesleki Eğitim

Keşşaf Önder Alioğlu - Kişisel, WEB, Sosyal Medya, OUTDOOR, Mesleki Eğitim

Makaleler

Ölçülendirme ve Yüzey İşlemleri

Bir parçanın büyüklüğünü, yüzeyler arasındaki mesafelerini, girinti ve çıkıntılarının yerlerini, yüzeylerin nasıl işleneceğini, malzeme cinsini vb. bilgilerin çizim üzerinde çizgiler, semboller, rakamlar ve yapım bilgileri gibi tüm bilgiler ölçülendirme ile ifade edilir. 

 

Bu sunumda Ölçülendirme ve Yüzey İşlemleri hakkında genel bilgileri bulabilirsiniz. Tüm veriler MEGEP Ölçülendirme ve Yüzey işlemleri kitabından alınarak düzenlenmiştir.

Sunum içerisinde ölçülendirme tanım ve önemi, kuralları, çeşitleri, farklı geometrik cisimlerin çizimi ve ölçülendirilmesi, ölçek ve çeşitleri, yüzey kalite işaretlerini ve son olarak da toleranslar ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabileceksiniz.

Bir cismin biçimi görünüşlerle belirtildikten sonra bu görünüşler üzerine gerekli ölçüler, yüzey kaliteleri, toleranslar ve açıklamalar eklenerek üretimi için gerekli teknik resim tamamlanır.

Parçaların teknik resimlerini çizen ve ölçülendiren kişiler, yapım alet ve makinelerini yapım metotlarını ve yapım anında işçinin hissedeceği ihtiyaçlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Böylece ölçülendirme yaparken işlem sıraları, yapım metotları, atölye imkanları ve parçaların bitmiş hali zihinde daha rahat canlandırılır. Sonuçta, ölçüler gerekli yerlere ve doğru olarak konulabilir.

 

 

Sunumu pdf formatında indirmek için burayı tıklayınız.

Not: 

1. Tüm sunumlar pdf formatına çevrilmiştir. Orjinal powerpoint (ppt) formatında almak için lütfen benimle iletişime geçiniz.

2. Tüm sunum ve veriler ücretsizdir. Tek isteğim kaynak belirterek kullanmanızdır.