MEGEP Gazaltı MIG / MAG Kaynakçılık Ders notları

Keşşaf Önder Alioğlu - Kişisel, WEB, Sosyal Medya, OUTDOOR, Mesleki Eğitim

MESLEKİ & TEKNİK EĞİTİM

MEGEP Gazaltı MIG / MAG Kaynakçılık Ders notları

MEGEP Gazaltı (MİG / MAG) Kaynağı yeterliliğe dayalı modüler programı açıklaması ve ders notları.

 

 

MEGEP Gazaltı (MİG / MAG) Kaynağı yeterliliğe dayalı modüler programı özellikle yaygın eğitim kurumları tarafından (kamu, özel vb.) açılan kurslar ile verilmektedir. Kurslar 138 saat pratik 70 saat teorik olarak olarak uygulanmaktadır.

Gazaltı kaynağında gerekli sıcaklık, sürekli beslenen ve eriyen bir tel elektrotla kaynak banyosu arasında oluşturulan ark yoluyla ve elektrottan geçen kaynak akımının elektrotta meydana getirdiği direnç ısınmasıyla oluşur. Elektrot çıplak bir tel olup bir elektrot besleme tertibatıyla kaynak bölgesine sabit bir hızla sevk edilir. Çıplak elektrot, kaynak banyosu, ark ve esas metalin kaynak bölgesine komşu bölgeleri, atmosfer kirlenmesine karşı dışardan sağlanan ve bölgeye bir gaz memesinden iletilen uygun bir gaz veya gaz karışımı tarafından korunur.

Eriyen metal elektrot ve soy gaz kullanımı nedeniyle yönteme MIG (Metal İnert Gas) kaynağı adı verilmiştir. Yöntemde daha sonra düşük akım yoğunlukta ve darbeli akımla çalışma, daha değişik metallere uygulama ve koruyucu gaz olarak aktif gazların (CO2) ve gaz karışımlarının kullanılması gibi işlemler meydana gelmiştir. Bu gelişmeler, aktif koruyucu gazın kullanıldığı yönteme MAG (Metal Active Gas) kaynağı adının verilmesine neden olmuştur.

Toplam 208 saat olan Gazaltı (MİG / MAG) Kaynağı eğitimi toplam 9 modülden oluşmaktadır. 

Bunlar;

Notlar:

1.          Tüm modülleri üzerlerini tıklayarak indirebilirsiniz!

2.          Konuyla ilgili Powerpoint sunumlarını SUNUMLAR bölümden indirebilirsiniz!