Zirvedeki Eviniz "Zirve Dağ Evleri"

Keşşaf Önder Alioğlu - Kişisel, WEB, Sosyal Medya, OUTDOOR, Mesleki Eğitim

OUTDOOR

Zirvedeki Eviniz "Zirve Dağ Evleri"

Doğa aktiviteleri için ideal doğasıyla, samimi bir atmosfer altında, güler yüzlü personeli ve leziz yemekleri ile zirvedeki eviniz “Zirve Dağ Evleri”…

 

 Parkurun Özellikleri:

Yürüyüş Yönü ve Parkurun Başlangıç Noktasına Ulaşım:

Zirve Dağ Evlerine ulaşmak için öncelikle Yuvacık üzerinden Yuvacık Barajı’na (Kirazdere Barajı) doğru devam ediyoruz. Daha sonra bir miktar devam ettikten sonra ilk yol ayrımı olan sola dönüşü ve köy tabelalarını görebilirsiniz. Aksığın, Tepecik ve Serindere köyleri tabelalarına doğru dönerek yolumuza devam ediyoruz.

Daha sonra isterseniz aracınızla Zirve Dağ Evlerine kadar gidip işletme sahibi Bünyan Hanım ve oğlu Alper Beyin misafirperverliği ile harika bir gün geçirebilir, isterseniz de bölgeye hakim Kayaüstü Yaylası üzerinden yapacağınız kısa bir doğa yürüyüşü ile Zirve Dağ Evlerine gidebilirsiniz. Yürüyüş sonrası hem bir mola verebilir, hem de Zirve Dağ Evlerinin enfes yemeklerinden tadabilirsiniz.

Yürüyüşü yapmayı sevenlere özellikle bu rotayı şiddetle tavsiye ederim. Orman içinde bayır aşağı yapacağınız bu yürüyüş her yaş grubunun katılabileceği kolay bir rotadan oluşmaktadır.

Bunun için öncelikle araç ile Serindere Köyü Sapağına kadar geliyoruz. Burada Serindere Tepecik ve İnönü Yaylası yönüne doğru gitmeyerek Zirve Dağ Evleri yönüne doğru yolumuza devam ediyoruz.

Karşımıza İnönü Yaylası tabelasını görene kadar yola devam ediyoruz. Bu tabeladan orman içine doğru devam eden yol Kayaüstü Yaylası sapağıdır. Buradan orman içine devam ederek yaklaşık 20 dk bir yürüyüş ile Kayaüstü Yaylasına ulaşabiliriz. Kısa bir yürüyüş olmasına rağmen karşımıza birçok sapak daha çıkacaktır. Sık orman içinden geçen güzergahta kaybolmamak için bölgeyi bile rehberlerden bilgi almaya veya Keşşaflar olarak düzenlediğimiz etkinliklere katılmayı tercih edebilirsiniz.

Kayaüstü yaylasına ulaştıktan kısa bir mola vererek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Daha sonra orman içi toprak yoldan yapacağınız yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüş ile Zirve Dağ Evlerine ulaşabilirsiniz. 


Zirve Dağ Evlerinde sizleri bir aile ortamıyla karşılamak ve evinizde hissettirmek için üstün gayret gösteren işletmeci Bünyan Hanım ve oğlu Alper bey bulunmaktadır.

Butik işletme olarak sağladıkları kolaylıklar ve organizasyonlar seçenekleri ile eko turizm alanında bölgenin saygın işletmelerinden olduklarını kanıtlıyorlar.

Odaları, mutfağı ve ortak yaşam alanları ile evinizin konforunu aratmayan Zirve Dağ Evleri özel gün ve gecelerde sizlere özel kaliteli hizmetler de sunmaktalar.

Bunun yanı sıra özellikle kısıtlı zamanları olan doğa severlerimiz de yazımın başında bahsettiğim gibi araçları ile de Zirve Dağ Evlerine kadar ulaşmaları mümkündür. Bunun içinde Aksığın Köyüne dönmeyerek Tepecik istikametine kadar devam etmeleri gerekmektedir. Karapınar Mahallesi sapağına dönerek Zirve Dağ Evlerine ulaşabilirsiniz. Güzergah boyunca pek çok yerde Zirve Dağ Evleri tabelaları ile karşılaşabilirsiniz.

Zirve Dağ Evine geldiğimizi ağaçlarla süslü tabelasından anlayabiliriz.

Kış mevsimi boyunca çok nadir yolları kapalı olsa da genel itibari ile aracınız ile her mevsim Zirve Dağ Evlerine ulaşabilirsiniz. 

Kayaüstü Yaylasından yürüyüşümüz yapacaklar için teknik bilgi vermek gerekirse başlangıç aşamasında 1165 mt yükseklikten başlayıp, rota boyunca en fazla 639 mt ineceğiz. Tüm parkuru düşünce 672 mt inişli, 666 mt çıkışlı bir rotadan oluşmaktadır.

Bununla beraber Zirve Dağ Evleri bir çok yürüyüş güzergahının başlangıç yeri konumunda bulunmaktadır. Örneğin Kayaüstü Yaylası ve İnönü Yaylası bölgenin görülmesi gereken harikulade yerlerindendir.

Beşkayalar Tabiat Parkının merkezinde yer alması muhteşem bir manzarayı görmenize imkan tanır. Sahip olduğu doğal güzellik ile özellikle yaz aylarında şehir gürültüsü ve sıcağından bunalmış herkese harika bir dinlenme ortamı sunar.

Bitki örtüsü: Ormanlık alan

İstanbul’a uzaklığı: 120 kilometre

Parkurun Yapısı ve İdeal Yürüyüş Mevsimi: Orman içi toprak araç yolu niteliğindeki bu parkur için en ideal zaman kış dönemi hariç olan mevsimlerdir. Kışa özel olarak profesyonel rehberler eşliğinde kar yürüyüşü yapılabilir.

Su Durumu: Parkur boyunca birçok yerde temiz su kaynağı bulunuyor.

İletişim: Alper Gülebaş 05315126848

Rotanın Farkı:

·         Yürüyüşün çoğu orman içinde geçiyor, yaylanın altındaki dere kenarı yeşil alan dinlenmek için mükemmel.

·         Yayla çok güzel bir kamp bölgesidir.

·         İzmit Körfezi ile Samanlı Dağları’na hâkim harika bir manzarası vardır.

·         Eğer biraz şansınız varsa tepeye tam ulaştığınızda muhteşem bir sis sizleri karşılayacaktır.

·         Eğer grubun performansı iyi ise yürüyüş geri dönüş yapmak kaydı ile haritalarda çıplak kaya diye geçen 900 metre yüksekliğindeki balıksırtı, sağlı ve sollu dik yamaçların oluşturduğu kayalık alana gidilebilir.

·         Turlarımız yürüyüş turlarıdır. Orta zorluktaki parkurlarda yürüyüş süresi 3-5 saat arasında değişir. Yürüyüş sırasında fotoğraf çekebilir, gidilen yerin yaşam tarzını ve doğal kaynaklarını gözlemleyebilirsiniz.

·         Turlarımızın asıl amacı yürüyüş de olsa gizli amacımız şehir yaşantısının verdiği zorluklardan kurtulup deşarj olacağımız bir hafta sonu yaşamak.

Koordinatlar:

·         Karapınar Mah. N 40 37 32 E29 58 47 601 m

·         Sapak N40 36 31 E29 59 08 965 m

·         Kayaüstü Yaylası N40 36 49 E30 00 01 1085 m

·         Tepecik Köyü N40 37 24 E29 59 39 714 m

Yanında Getir:

·         Bilekleri saran yürüyüş botu: Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. (Topuklu, kösele, terlik ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin.)

·         Yedek ayakkabı, çorap, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası.

·         Yağmurluk veya panço.

·         Tozluk ve baton.

·         Göğüs ve bel destekli küçük bir sırt çantası (yiyecek, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için)

·         Mevsime göre çakı, fener, gözlük, şapka, bere, eldiven, güneş kremi vs…

·         Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda bulundurunuz ve bunlar hakkında tur liderini ve arkadaşlarınızı bilgilendiriniz.

·         Yanınızda yeterli miktarda su ve en az bir günlük yiyecek bulundurun. Ayrıca yürüyüş sırasında atıştırmak için çikolata ve kuru yemiş gibi yiyecekler bulundurunuz. Ama unutmayın ki bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek sizi susandıracaktır.

·         Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. (Kot giymeyin!)

Keşşaf Notu:

·         Yürüyüş esnasında pozitif bir ruh halinde olmanın size çevrenizi daha iyi gözlemleme ve etkinlikten daha fazla zevk almanızı sağlayacağını unutmayın.

·         Sabah iyi bir kahvaltı yapmak yürüyüşe daha iyi başlamanızı sağlayacaktır.

·         Yürüyüş esnasında fazla abartmamak kaydı ile böğürtlen ve dağ çileği yemeyi ihmal etmeyin.

·         Her anı fotoğraflamaya çalışmaktansa anı yaşamaya ve keyif alamaya çalışın.

·         Attığınız her adımda toprağı, dokunduğunuz her bitkiyi ve işittiğiniz her sesi hissedin! 

 

Not: Etkinlik duyuruları için Keşşaflar’ı ziyaret ediniz.